602.sērija – apraksts un plāni

Aizsāksim rakstu sēriju par tipveida projektu apbūvi Rīgā ar 602.sērijas mājām. Būvēja šādu projektu 1970.-1980.gg. Labajā krastā šī sērija lielos daudzumos atrodas Purvciemā, Pļavniekos, Mežciemā un Vecmīlgrāvī. Kreisajā krastā pārsvarā Imantā un Ziepniekkalnā. Projekts pārsvarā ir atrodams labajā krastā. Augstākminētie ir tipiskie guļamrajoni, kuru tēlu ļoti labi uztur šīs sērijas mājas. Vizuāli ir ļoti vienkāršs, izteikts paneļu mājas izskats. Ir versijas ar vienu kāpņutelpu, ka arī astoņu kāpņu telpu variants. No plašāk zināmiem “Ķīnas mūriem” ir māja Purvciema – Dzelzavas ielā 25.

602.sērijas septiņu stāvu māja
602.sērijas septiņu stāvu māja

Pārsvarā tās ir deviņu stāvu mājas, bet ir arī sešu un septiņu stāvu varianti. Parasti ir lodžijas, bet reti ir ari balkoni. Ir viens lifts un atkritumu vads (kurus daudzviet taisa ciet). Pļavniekos un Mežciemā redzētas 9.stāvu ēkas ar divstāvīgām mākslinieku dārbnīcām.
Parasti vienā kāpņutelpā ir 36 dzīvokļi, četri uz katru stāvu. Pie šāda dzīvokļu un iedzīvotāju daudzuma vienmēr ir grūtības ar automašīnas parkošanu pagalmā.

Ja stāvā ir 4-istabu dzīvoklis, tad aiz sienas viņam būs 1-istabas dzīvoklis. Blakus 2-istabu dzīvoklim būs 3-istabu dzīvoklis. Eksistē no 1 līdz pat 5 istabu dzīvokļi. Telpu griestu augstums 2.5 metri – pilnīgi pietiekoši. Ieejot dzīvoklī ir neliels koridors 1-istabu dzīvokļa versijai un gareniskas formas 2,3,4-istabu dzīvokļiem. Virtuves plānojums veiksmīgs, parasti skapīšus un darba virsmu izvieto stūra formā. Pie pārplānošanas bieži nojauc durvju aili starp koridoru un virtuvi, kas izbrīvē vietu, jo nav jāatstāj vieta durvju vēršanai. Arī apvieno sanmezglus, kuri sākotnēji ir dalīti. 1-istabas dzīvoklis ir piemērots dzīvošanai vienam cilvēkam, maksimums pārim, jo ir mazs pēc platības – ap 35. kv.m. Pārējie dzīvokļi jau ir diezgan plaši un komfortabli.

602.sērijas māja Imantā ar balkoniem
602.sērijas māja Imantā ar balkoniem
602.sērija 1. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 1. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 2. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 2. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 3. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 3. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 4. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 4. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 5. istabu dzīvokļa plāns
602.sērija 5. istabu dzīvokļa plāns
602.sērijas savādāka ieeja Ziepniekkalnā
602.sērijas savādāka ieeja Ziepniekkalnā

Starpcitu dažas sociālās mājas Rīgā būvētas pēc šī projekta ar dažām izmaiņām. Pats pēc sevis projekts nav slikts priekš blīvas apbūves un sociālo vajadzību nodrošināšanai. Bet parasti šī projekta kāpņutelpas neatšķiras ar sakoptu izskatu. Pircēji parasti šādus projektus izskata, ja trūkst līdzekļu kaut kam labākam, jo te ir gan laba kaimiņu dzirdamība, gan nepievilcīgs mājas izskats ar dažiem retiem izņēmumiem. Starp citiem tipveida projektiem 602.sērija ir kaut kur pa vidu cenu un prestižas ziņā.

602.sērijas kāpņutelpas
602.sērijas dažādas kāpņutelpas – sen neremontēta pa kreisi un svaigi remontēta pa labi.
602.sērijas kāpņutelpas
Nav nemaz tik slikti nopirkt dzīvokli 602.sērijas mājā ar remontētu kāpņutelpu – var just lielu atšķirību, kā arī tā ir pazīme, ka iedzīvotājiem nav vienalga.

1 komentārs par “602.sērija – apraksts un plāni”

  1. Nu nu – 2.5m griestu augstums ir, labākā gadījumā, knapi pietiekams. Normāli būtu no 2.7 – 3m, un atšķirība ir ļoti būtiska, gan gaisa daudzumam telpās (602. sērija slikti ventilējas, pēc noteikumiem pat tvaika nosūcēju nedrīkst uzstādīt), gan apgaismojumam – ja nu vienīgi tev patīk dzīvot tumsā, vai īpaši uzrunā acis žilbinošas lampas tieši acu augstumā. Man ir tāds dzīvoklis, un apgaismojumam vienīgā iespēja ir likt lampas, kas pēc iespējas izkliedē gaismu, un atrodas tieši pie griestiem. Par kaut ko, kas karājas vairāk par 20cm no griestiem, vari aizmirst. Bet ņem vērā, ka daudzās karkasu mājās, ko tagad būvē, griesti nav ne kripatu augstāki. Kas attiecas uz gaisa daudzumu – kaut kā nākas iztikt, sadzīvojot ar kaimiņu cigarešu smirdoņu vēdināšanas laikā. Gatavojot ēst, “nelegālais” tvaika nosūcējs tāpat sasūc smakas no visām ventilācijas šahtām, vai to pašu cigarešu smaku no pavērtā loga.

    Citādi ir OK – 100% taisnība par to pagaidu variantu, kad nevar atļauties kaut ko labāku. Katrā ziņā labāks par lietuvieti, arī skaņas izolācija labāka. Var droši pirkt iesākumam, un gaidīt savu finanšu uzplaukumu. Ja nomaksāsi kredītu par 602tro, varēsi izmantot kā pirmo iemaksu vismaz tik pat lielam dzīvoklim jaunajā projektā.

Komentāri ir slēgti.